5 najważniejszych spraw przy planowaniu spotkania integracyjnego

imprezy firmowe

Kiedy już skończy się praca zdalna

Wielu specjalistów mówi, że tak długi czas pracy zdalnej może negatywnie wpływać na relacje w zespołach, stosunki międzyludzkie oraz na wiele pozytywnych cech, np. na kreatywność. Efekt synergii jest możliwy do osiągnięcia przy bezpośrednim kontakcie, a nie pracy zdalnej. Wyniki badań przeprowadzone w jednej w największych w Polsce firm produkcyjnych z branży technologicznej pokazują, że spada efektywność pracy zespołów rozwojowych, projektowych i kreatywnych. Człowiek potrzebuje bezpośredniego kontaktu i rozmowa poprzez aplikacje tego nie zastąpi. Wystarczy poczytać opinii psychologów, którzy mówią o długofalowych skutkach wirtualnych kontaktów.

Już niedługo świat zacznie wracać na dawne tory. Większość z nas pewnie ma świadomość, że ten proces potrwa minimum kilka miesięcy. Z drugiej jednak strony wszystko wskazuje na to, że wiosna tego roku powinna być już bez sporej części aktualnych obostrzeń, co daje nadzieję na powrót do spotkań i pracy w normalnym, bądź mieszanym trybie, a nie wyłącznie online.

Jak reintegrować zespoły? Jak wyzwolić kreatywność? Jak pobudzić zaangażowanie?

Czasami może okazać się to trudne, gdyż w trybie zdalnym wiele problemów ulega przesunięciu na dalszy plan ale to nie oznacza, że automatycznie znikają. Wielu specjalistów sądzi, że z początkiem wiosny zluzowane zostaną obostrzenia administracyjne, dlatego warto zawczasu pomyśleć i zaplanować stopniowy powrót do normalności. Świetną okazją do tego może być odpowiednio dobrana integracja, krótki wyjazd i kilka chwil spędzonych razem w miłej atmosferze. Co wybrać? Gdzie pojechać? Jak zabezpieczyć się na wypadek konieczności odwołania spotkania?

5 ważnych spraw przy planowaniu spotkania integracyjnego

 • wybór formy spotkania – na miejscu czy wyjazdowe?
  To kluczowa kwestia od której należy zacząć planowanie, gdyż determinuje ona czas poświęcony na spotkanie oraz budżet. Imprezy wyjazdowe bywają droższe ale z drugiej strony mocniejsze są pozytywne efekty.
 • odpowiedni dobór programu pod preferencje uczestników
  Wiele firm popełnia błąd dopasowując atrakcje do gustów szefa. W tym wypadku warto bardziej skupić się na pracownikach i dać im inicjatywę lub chociaż zapytać o preferencje. Jeśli menedżer zrobi taki prezent swoim podwładnym, na pewno zostanie to przez nich docenione.
 • dopasowanie programu do celów firmy
  Nie chodzi tu wyłącznie o główne cele biznesowe ale również o te poboczne, a także o to, co fachowo nazywa się employer branding. Jeśli firma chce być postrzegana jako przyjazna środowisku, to warto zaplanować event w stylu eko. Jeśli zespół tworzą młodzi ludzie z różnych krajów, to event powinien być wydarzeniem uniwersalnym kulturowo.
 • skorzystanie z oferty profesjonalistów
  Zaplanowanie i realizacja spotkania to wbrew pozorom niełatwe zadanie. Należy połączyć i skoordynować bardzo wiele elementów. Oprócz tego trzeba być elastycznym i reagować na zmieniające się oczekiwania uczestników lub inne nieprzewidziane sytuacje, to z kolei rodzi wiele potencjalnie ryzykownych sytuacji. Lepiej jest zdać się na profesjonalnego organizatora, który weźmie odpowiedzialność za całe wydarzenie.
 • zabezpieczenie się przed koniecznością odwołania wydarzenia
  W tych niepewnych czasach należy pomyśleć o zabezpieczeniu się na wypadek konieczności przełożenia lub odwołania imprezy z powodu decyzji administracyjnych związanych z pandemią. W takim przypadku również warto zdać się na specjalistyczną firmę, która zapewni elastyczność i komfort dla klienta.

Wszyscy mamy nadzieję, że z miesiąca na miesiąc będzie spokojniej i bezpieczniej, a przyszłość stanie się bardziej przewidywalna. Wiosna tego roku powinna być idealnym czasem na organizację niewielkich spotkań i wyjazdów firmowych. Będą to wielkie wydarzenia dla firm po tak długim czasie rozłąki spowodowanej pracą zdalną.