Workation z Meeting Art

Ciekawym trendem ostatnich miesięcy w kontekście benefitów pracowniczych jest tak zwane workation. Zgodnie z angielską nazwą, workation jest połączeniem pracy i wypoczynku, czyli najczęściej wyjazdem do ciekawego miejsca, w którym można się poczuć jak na wakacjach, jednocześnie pracując w nieco innym niż zwykle trybie.

Czy workation jest dobrym rozwiązaniem dla Twojej firmy? Kiedy jest to lepsze rozwiązanie od zwykłego wyjazdu integracyjnego? Na te pytania odpowiem w poniższym wpisie.

Założenia

Podstawowe założenia workation mogą być następujące: pracownik, bądź pracownicy w czasie wyjazdu pracują w normalnym trybie od poniedziałku do piątku, a po pracy korzystają z czasu wolnego i zapewnionych przez organizatora atrakcji.
Jest to bardzo nowoczesna i skuteczna forma wynagrodzenia, wyróżnienia, czy docenienia pracowników. Taki wyjazd może być formą nagrody, benefitem, czy sposobem na pobudzenie kreatywności. Bardzo ważnym aspektem takiej formy jest integracja zespołów, które na co dzień pracują zdalnie. Dzięki workation łatwiej jest osiągnąć work-life balance.

Case study

W branży IT oraz innych branżach nastawionych całkowicie na pracę zdalną, w których zespoły rozsiane są po wielu miastach Polski, wyjazdy integracyjne mają kluczową rolę. Jest to szansa zobaczenia kolegi lub koleżanki z pracy na żywo. Jednak zamiast stawiać na jednodniową lub dwudniową wyjazdową imprezę, możemy wybrać dłuższy format.
Tym samym dajemy pracownikom prawdziwą szansę wzajemnego poznania się i sprawdzenia zespołu w warunkach, w których wcześniej nie działał. Uczestnicy mogą pracować obok siebie, pomagać sobie bezpośrednio, jakby byli w biurze, bez potrzeby umawiania kolejnych spotkań na Google Meet.
Ostatnio dla naszego klienta z branży IT zorganizowaliśmy wyjazd do wyjątkowego hotelu w małej miejscowości na Mazurach. Większość pracowników tej firmy nie miała okazji się poznać i nawiązać bezpośrednich relacji, ponieważ pracują całkowicie zdalnie. Podczas tygodniowego wyjazdu, mieszkali obok siebie, pracowali, jedli i bawili się wspólnie.
W programie oprócz imprez, zorganizowaliśmy różnego typu zbiorowe aktywności – gry terenowe, zwiedzanie, czy turniej gier planszowych. Uczestnicy we własnym zakresie mogli też korzystać ze sprzętu wodnego, rowerów, elektrycznych hulajnóg i podziwiać piękno mazurskiej przyrody.

Efekt: integracja, zabawa, pogłębione relacje międzyludzkie i większa wydajność pracy.
Uczestnicy chwalili sobie szybszy proces decyzyjny – by rozwiązać problem, wystarczyło odezwać się do kolegi obok.

Kluczowe elementy wyjazdu

Dobry internetcały wyjazd stanie pod znakiem zapytania jeśli nie będzie stabilnego i silnego połączenia. Żeby było Workation musimy najpierw zadbać o „work”, a później o „vacation”.

Dobra lokalizacja
dobrze sprawdzają się miejsca blisko natury, z dala od zgiełku miast

Atrakcje
mogą to być np. gry, wycieczki, aktywności sportowe, imprezy.

Czas wyjazdu:
Czas może być indywidualnie ustalany z pracownikiem, bądź dostosowany do potrzeb grupy.
Grupowe workation trwają średnio 1-2 tygodnie, podczas gdy indywidualne mogą trwać kilka miesięcy i odbywać się w kilku lokalizacjach.

Podsumowanie

Jeśli Twój zespół pracuje w całości lub w większości zdalnie i ma sporo nowych osób, które trzeba do niego włączyć –to grupowe workation zapewni Ci dobre efekty.
Zintegrujesz i zwiążesz ze sobą zespół, co wpłynie na jego komfort pracy i motywację do działania. Przy odpowiedniej organizacji wydarzenia, pozytywne relacje mają szansę rozwinąć się mocniej niż w przypadku innego typu wyjazdów firmowych, a dobre wspomnienia pozostaną z pracownikami na dłużej.
Powstałe na workation zdjęcia i filmy można wykorzystać do celów promocyjnych, wzmacniając pozytywny wizerunek marki, jako tej której dba o potrzeby i work-life balance swoich pracowników.

Workation nie należy jeszcze do najbardziej popularnych form benefitów, natomiast możemy przewidywać, że wkrótce stanie się standardem, który niesie korzyści zarówno dla pracodawcy jak i pracownika.

W razie jakichkolwiek pytań – zapraszam do kontaktu. Chętnie zorganizujemy wyjazd również dla Twojej firmy!