Przyjemne z pożytecznym

Praca i relaks

Czy można łączyć obowiązki z czasem wolnym i odpoczynkiem? Czy można łączyć wyjazd służbowy z turystyką? Czy delegacja firmowa może być formą benefitu lub wyjazdu typu incentive? Na wszystkie te pytania odpowiedź brzmi: TAK!

Bleisure szczególnie dla Milenialsów

Łączenie elementów zawodowych z wypoczynkowymi jest od kilkunastu lat bardzo popularne na świecie i doczekało się nawet swojej branżowej nazwy – BLEISURE. Słowo to powstało z połączenia dwóch angielskich wyrazów, oznaczających biznes oraz wyjazd turystyczny czy też rekreacyjny. Turystyka biznesowa to jeden najpopularniejszych od 2017 r. trendów uznanych przez magazyn Forbes. Rosnące znaczenie tej formy wyjazdu firmowego może wiązać się z preferencjami tzw. Milenialsów, czyli osób, które stanowią aktualnie trzon wielu firm. Badania tego pokolenia wykazują, że dla ludzi urodzonych między 1980, a 1996 r. często ważniejsze są doświadczenia, emocje i przeżycia, niż sama sfera materialna. Podróże, obcowanie z przyrodą czy też przygoda dają wielu spełnienie, inspirację oraz trafiają w ich oczekiwania i potrzeby. 

Więcej niż benefit

Czas pandemii bardzo wiele zmienił w relacjach międzyludzkich, sposobie pracy, preferencjach oraz oczekiwaniach młodych pracowników. Ciągła praca w trybie online osłabia więzi interpersonalne i obniża motywację. Wielu pracodawców prześciga się
w wymyślaniu najróżniejszych benefitów, które często wiążą się ze sporymi dodatkowymi kosztami oraz długofalowymi zobowiązaniami. Jedną z takich dodatkowych korzyści może być połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli właśnie bleisure. Nie wyklucza to oczywiście organizacji innych eventów i spotkań firmowych.

Wiele dużych i bogatych korporacji oferuje najlepszym pracownikom wyjazdy typu incentive do egzotycznych krajów. Nie każdego pracodawcę stać jednak na takie wydatki. Powstaje również pytanie o efektywność tego typu inwestycji. Czy koniecznie trzeba wysyłać grupę pracowników na afrykańskie safari lub plażowanie na Zanzibarze? Zdecydowanie nie, gdyż można zorganizować równie atrakcyjny wyjazd w kraju lub niedaleko za granicę, za dużo mniejsze pieniądze. 

 

turystyka biznesowa
Praca i turystyka

Alternatywa dla wyjazdu integracyjnego

Do niedawna typowy wyjazd firmowy składał się z wyjazdu do hotelu, krótkiej konferencji czy też prezentacji menedżera, team buildingu i zabawy do białego rana. Taki model był kiedyś wiodącą formą integracji. Dzisiaj mamy jednak wiele innych możliwości i pomysłów, które wychodzą naprzeciw zmieniającym się potrzebom pracowników. Dlaczego więc nie zmienić podejścia do tematu? Może zaproponować ludziom to, czego oczekują, dać im możliwość wyboru i po prostu zapytać o ich preferencje?

Zorganizowanie wyjazdu firmowego, który połączy cele stricte biznesowe z wypoczynkiem, relaksem i rekreacją nie musi być ani drogie, ani trudne. Wystarczy przedłużyć pierwotnie planowane spotkanie o 1 lub 2 dni i poświęcić go na przyjemności i aktywności. W czasach, gdy praca jest możliwa praktycznie z każdego miejsca, połączenie jej z rekreacją nie stanowi żadnego problemu. Takie działania świetnie wpisują się w sferę tzw. miękkiego HR, employer brandingu, budowania relacji z pracownikami oraz ich motywowania. 

Spotkanie firmowe nad Soliną

Gdzie pojechać i co robić?

Pomysłów może być mnóstwo, a każdy pracownik może mieć inną wizję takiego wyjazdu. Co w takiej sytuacji zrobić? Najlepiej poradzić się fachowców, czyli firmy, która specjalizuje się w organizacji eventów, wyjazdów firmowych czy turystyce. Odpowiednie zbadanie preferencji klienta oraz jego oczekiwań i możliwości, to fundamentalna sprawa. Jeśli dołożymy do tego doświadczenie organizatora i jego wiedzę w tej materii, to sukces wyjazdu jest gwarantowany!