Idea warsztatów firmowych podczas integracji.

O tym, że świeży, nie okrzepły we współpracy zespół wymaga działań integracyjnych wie każdy szef. Większość zdaje sobie również sprawę, że członkowie doświadczonego zespołu, którzy znają swoje mocne i słabe strony i chętnie wspierają i motywują się nawzajem, również powinni te kompetencje podtrzymywać i rozwijać. Stąd też idea warsztatów firmowych podczas intergacji ma się coraz lepiej. A nasza firma jest jej zagorzałym orędownikiem. 

Dlaczego właśnie warsztaty?

Pomysłów na integrację mamy bez liku. Wiele z nich zrealizowaliśmy z sukcesem nie tylko w wersji podstawowej, ale i w licznych odmianach i wariantach. I choć ich uczestnicy świetnie się bawili i dzięki temu zbliżali do siebie, coraz bardziej czuć było potrzebę pójścia o krok dalej. Pomyśleliśmy, że dobrze jest wyzwalać w ludziach kreatywność, pozwalać im odkrywać swoje talenty i dzielić się nimi w ramach zespołu. To nie tylko wzmacnia wiarę we własne siły, ale również pozwala członkom zespołu poznawać nawzajem swoje możliwości. Ten pomysł spodobał się i naszym zleceniodawcom i uczestnikom eventów, a idea warsztatów firmowych w czasie integracji stała się mocną pozycją w ofercie naszych usług.

Jakie warsztaty wspierają sztukę integracji?

Przede wszystkim powinno być to coś oryginalnego, z czym uczestnicy nie mają do czynienia na co dzień. Po drugie, zajęcia nie mogą być zbyt skomplikowane, aby nie wywoływać frustracji pod tytułem „nie dam rady” albo „nie wyszło mi”. I trzeci, najważniejszy warunek – mimo że rozwijają indywidualne umiejętności, powinny dawać możliwość przebywania we wspólnej przestrzeni, aby członkowie zespołu mogli dzielić się wrażeniami i efektami swojej pracy. Takie warunki spełniają np.:

  • warsztaty aktorskie, autoprezentacji i improwizacji
  • warsztaty pt. „Akademia filmowa”
  • warsztaty kulinarne
  • warsztaty ekologiczne
  • warsztaty z make up – u połączone z sesją zdjęciową
  • warsztaty winiarskie
  • warsztaty rajdowe

Oczywiście inne pomysły na warsztaty również się sprawdzą. Czasami warto, aby wyszły od uczestników bądź od ich przełożonych, ponieważ wtedy trafiają w sedno potrzeb jednych i drugich. Dzięki temu efekt integracyjny zostanie osiągnięty, a zadowolenie zleceniobiorcy i jego zespołu osiąga wyższy poziom.

Warunki skutecznej realizacji warsztatów połączonych z integracją.

Aby warsztaty integracyjne spełniły swoją funkcję, ważny jest dobór liczebności grupy do formy zajęć. Są warsztaty, w których spokojnie uczestniczyć może do 100 osób, ale przeciętna ilość uczestników to w naszej ofercie warsztatowej 50 osób, choć oczywiście mniejsza ilość nie wyklucza realizacji. Warsztaty takie odbywać się muszą w sprzyjającej im przestrzeni, wyposażonej we wszystkie konieczne do ich przeprowadzenia narzędzia, urządzenia i akcesoria. Czy to winnica, czy tor szybkiej jazdy samochodem, czy kuchnia, dbamy przede wszystkim o bezpieczeństwo uczestników i o ich komfortowe samopoczucie. Gwarancją sukcesu są doświadczeni i przygotowani na wszelkie niespodziewane zdarzenia animatorzy, trenerzy czy specjaliści, gotowi podzielić się swoją wiedzą, odpowiedzieć na każde pytanie, dodać odwagi i podkreślić sukces. Te trzy czynniki gwarantują, że czas spędzony na warsztatach integracyjnych, wynoszący od 2 do 6 godzin minie jak mgnienie oka. A zespół wyjdzie z nich z przekonaniem o indywidualnej wartości każdego z jego członków i niepodważalnej mocy grupy.